Zespół niespokojnych nóg – neurologiczne schorzenie współczesnych ludzi

Choroby kończyn dolnych często są trudne do jednoznacznego zdiagnozowania. Ten problem dotyczy także zespołu niespokojnych nóg, powszechnie znanego także jako RLS. Jednostka ta została opisana już w 1945 roku, jednak do dnia dzisiejszego lekarze mają trudności zespół niespokojnych nógz jej rozpoznaniem. Sami pacjenci natomiast, zwlekają z wizytą u specjalisty, nie zważając na niepokojące objawy – są bowiem przekonani, że to jedynie efekt zmęczenia lub nadmiernego wysiłku, a nie poważne zaburzenie neurologiczne.

Kogo najczęściej dotyka zespół niespokojnych nóg?

Skurcze, kłucie, uczucie ciężkości i mrowienia, drżenie oraz nieodparty przymus poruszania kończynami to tylko kilka objawów, które mogą świadczyć o zespole niespokojnych nóg. Zazwyczaj nasilają się one w nocy, mogą zaburzać spokojny sen, a nawet prowadzić do bezsenności. Utrudniają one także dłuższe przebywanie w jednej pozycji, zarówno siedzącej, jak i leżącej. RLS dotyka ok. 10% populacji. Są to zazwyczaj osoby powyżej 20. roku życia. W grupie osób dotkniętych schorzeniem większość to kobiety.
Choroba ta ma często podłoże genetyczne. Jej przyczyną mogą być także niedobory żelaza, magnezu i witamin z grupy B oraz niewydolność nerek, cukrzyca, reumatyzm, stwardnienie rozsiane, a także przyjmowanie leków wpływających na układ nerwowy. Nasilające się objawy występują również u kobiet w ciąży oraz u osób, które nadużywają nikotyny, alkoholu i kofeiny.

Leczenie zespołu niespokojnych nóg

zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg nie ma jednoznacznych objawów. Może przypominać ogólne osłabienie organizmu, a także naciągnięcie lub nadwyrężenie mięśni. Dopiero silne dolegliwości i ból skłaniają pacjentów do konsultacji z lekarzem. Schorzenie to ma jednak charakter przewlekły – trudno zatem skorelować sygnały wysyłane przez organizm z podejrzeniem choroby. Mimo to, po zaobserwowaniu pierwszych dolegliwości, warto umówić się na wizytę u specjalisty, który skieruje nas na niezbędne badania. One bowiem mają kluczowe znaczenie w podjęciu dalszego leczenia. W przypadku wtórnego RLS niezbędne jest rozpoznanie schorzenia podstawowego, które nasila objawy. Następnym krokiem jest leczenie, w tym uzupełnienie brakujących witamin i minerałów oraz odstawienie substancji negatywnie wpływających na ogólną kondycję organizmu. Oprócz metod farmakologicznych, w przypadku wrodzonego, jak i nabytego zespołu niespokojnych nóg pacjentom zalecane są także masaże, yoga i pływanie.

RLS zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu, utrudnia pracę w pozycji siedzącej, a niekiedy także uniemożliwia odpoczynek i prowadzi do problemów ze snem. Jest poważnym, jednak trudnym do zdiagnozowania schorzeniem, które wymaga konsultacji lekarskiej. Im szybciej specjalista określi stan zdrowia i dobierze odpowiednie sposoby leczenia, tym większa szansa, że uda się zminimalizować dolegliwości, a dzięki temu odsunąć na dalszy plan chorobę i pomóc organizmowi w jego regeneracji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: