Wspomnienie lata i schodząca skóra po opalaniu

schodząca skóra po opalaniuGdy zbliża się lato zaczynamy odsłaniać kolejne fragmenty ciała, by jak najszybciej dotarły do nich wyczekiwane promienie słoneczne. Stopniowe opalanie może przynieść skórze wiele korzyści, oczywiście jeśli nie unikamy używania kremów czy balsamów z odpowiednim filtrem. Nieco inaczej dzieje się, gdy chcemy w kilka dni zmienić kolor naszej skóry o kilka tonacji. Wtedy zamiast oliwkowo-brązowej opalenizny pojawia się podrażnienie i zaczerwienienie, a po kilku dniach zauważamy na ciele schodzącą skórę po intensywnym opalaniu…

 

Jak poradzić sobie ze schodzącą skórę po opalaniu?

Opalanie powinno być procesem stopniowym. Ciało po okresie jesienno-zimowym nie jest przyzwyczajone do długiej ekspozycji na słońce, które w nadmiarze może bardzo zaszkodzić. Lepiej powoli przyzwyczajać skórę do wyższych temperatur, aby nie doprowadzić do podrażnienia ani tym bardziej do oparzeń słonecznych. Zdarza się też tak, że skóra jest bardzo delikatna i już po kilku godzinach na słońcu staje się czerwona. Po kilku dniach pojawia się też schodząca skóra po opalaniu, czyli martwy naskórek, który należy usunąć, a miejsca te pielęgnować balsamami łagodzącymi skutki działania promieni słonecznych. Nie należy jednak od razu stosować peelingów, bo to dodatkowo pogłębi już istniejący stan. Na początek należy stosować kremy i balsamy, a dopiero po kilku dniach, gdy skóra nie będzie już nadwrażliwa, sięgnąć po kosmetyki zawierające peelingujące drobinki. Dzięki temu uda nam się pozbyć martwego naskórka, a substancje aktywne z kosmetyków nawilżających i natłuszczających znacznie lepiej i szybciej się wchłaniają. Produkty te dodatkowo pobudzą naskórek do szybszej regeneracji, a co za tym idzie – skóra szybciej odzyska warstwę ochronną, odporną na słońce i wysokie temperatury. Po usunięciu martwego naskórka, należy pamiętać o nawadnianiu skóry, ponieważ w upalne dni traci ona bardzo duże ilości wody, która jest istotna w prawidłowym funkcjonowaniu, jak i w procesie regeneracji. Aby zapobiec odwodnieniu i wysuszeniu skóry, należy chronić ją przed słońcem kosmetykami z filtrem UV, a tuż po opalaniu pamiętać o dokładnym usuwaniu pozostałości preparatów. Resztki kosmetyków mogą bowiem wnikać w głębokie warstwy skóry i dodatkowo ją podrażniać oraz tworzyć na jej powierzchni powłokę, która ogranicza możliwość swobodnego oddychania.

pielęgnacja skóry po opalaniu

 

Niebezpieczne słońce i schodząca skóra po opalaniu

Po wakacjach oprócz zakupionych w podróży gadżetów, wspaniałych zdjęć i wyjątkowych wspomnień przywozimy również kilka nieprzyjemnych pamiątek. Jedną z nich jest schodząca skóra po opalaniu, która boli, piecze lub swędzi. Pozostałości martwego naskórka osadzają się na ubraniach i ręcznikach. Nie jest to ani higieniczne ani zbyt komfortowe zjawisko. Aby tego uniknąć wystarczy przestrzegać kilku podstawowych, ale jakże ważnych zasad bezpiecznego opalania i ochrony ciała przed wysokimi temperaturami, suchym powietrzem czy działaniem promieni UV. Po pierwsze, nie można zapominać o mleczkach i balsamach do opalania, które minimalizują działania promieni słonecznych i chronią skórę przed oparzeniem. Po opalaniu warto natomiast zastosować produkty łagodzące, mające za zadanie pielęgnować skórę. Zazwyczaj nawilżają one skórę i delikatnie ją natłuszczają. Warto też pamiętać o stopniowym odsłanianiu ciała, które przez kilka miesięcy zdążyło się już odzwyczaić o letnich upałów. Poza tym, trzeba pamiętać, że wielogodzinne leżenie na słońcu zupełnie nie służy naszemu organizmowi. Dużo lepsze jest opalanie w ruchu – przy okazji zwiedzania czy zabaw z dzieckiem na plaży. Wtedy mamy pewność, że pobyt na słońcu będzie trwał dokładnie tyle ile planowaliśmy oraz unikniemy, np. zaśnięcia, które może być wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: