Trudne zmagania z pękającą skórą na dłoniach

pękająca skóra dłoniSuche dłonie to problem wielu osób w każdym wieku. Może się wydawać, że pękająca skóra na dłoniach nie jest uciążliwa i jej stan da się poprawić używając od czasu do czasu kremu do rąk. Nic bardziej mylnego! Przesuszona skóra dłoni jest uporczywym problemem. Wiąże się on z pojawieniem się miejscowego zaczerwienienia, drobnych bolesnych ran i łuszczącej się skóry. Z takim problemem nie poradzi sobie zwykły krem stosowany raz na kilka dni. Rozwiązaniem są odpowiednie kosmetyki, dieta bogata w niezbędne składniki odżywcze oraz suplementy, które poprawią kondycję zarówno skóry, jak i włosów oraz paznokci.

 

Przyczyny pękającej skóry na dłoniach

Sucha skóra przez cały rok wymaga profesjonalnej pielęgnacji. Salony kosmetyczne oferują wiele zabiegów nawilżających, które pozwalają odzyskać jej ładny i zdrowy wygląd. Ale nie jest to jedyny sposób. W domowych warunkach również można walczyć z pękająca skórą na dłoniach. Na samym początku warto jednak poznać przyczyny tych problemów, aby w przyszłości unikać drażniących produktów i zminimalizować działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dłonie codziennie narażone są na kontakt z chemią gospodarczą i kurzem, które bardzo wysuszają skórę, przez co staje się ona szorstka i zaczerwieniona.

Niekorzystnie wpływa na nią częste mycie rąk w zbyt gorącej lub zbyt zimnej wodzie z dodatkiem mydła, w skład którego wchodzą parabeny i substancje zapachowe. Mocne wycieranie rąk w ręczniki bawełniane lub papierowe działa na skórę jak papier ścierny – niszczy jej strukturę, powoduje zaczerwienienia, a nawet drobne otarcia czy rany. Niezależną od każdego z nas przyczyną pogorszenia się kondycji skóry są warunki klimatyczne panujące zarówno w pomieszczeniach, jak i poza nimi. Nagłe zmiany temperatury, zbyt suche lub wilgotne powietrze, wiatr czy klimatyzacja nie są bez znaczenia.

pielęgnacja suchej skóry dłoni

Ważny jest też sposób odżywiania – jeśli organizmowi dostarcza się mało wartościowe i nazbyt kaloryczne produkty, nie otrzymuje on składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Skóra staje się wtedy odwodniona, pomarszczona, zniszczona i traci swoją naturalną umiejętność odbudowy. Jak widać, wielu z tych elementów nie da się na stałe wyeliminować lub diametralnie zmienić ze względu na przyzwyczajenia, codzienne obowiązki czy styl życia. Można jednak starać się zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień i wysuszenia oraz regularnie dostarczać skórze składników, których potrzebuje.

 

Zapobieganie pękającej skórze na dłoniach

Istnieje wiele sposobów na poprawę kondycji skóry. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na drogie i czasochłonne zabiegi. Zamiast tego można w domowych warunkach wyczarować kosmetyki, w których składzie znajdą się produkty pozwalające zapobiegać nawracającemu problemowi pękającej skóry na dłoniach:

  • Warto poświęcić kilka minut, żeby przygotować sobie kąpiel z kwiatami nagietka, który zawiera witaminę C oraz składniki o działaniu regenerującym i ochronnym.
  • Od czasu do czasu warto stosować maseczkę z ciepłej oliwy i żółtka. Takie połączenie nawilża i odmładza skórę, a także uelastycznia ją i długotrwale natłuszcza.
  • Gdy na dłoniach pojawią się niewielkie ranki, dobrze jest przygotować kąpiel lnianą – siemię lniane bogate jest w olej roślinny, który pomaga skórze zatrzymywać wodę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania.
  • Czasami może się zdarzyć, że produkty spożywcze nie wystarczą, wtedy należy sięgnąć po kosmetyki, które łączą w sobie działania kilku lub nawet kilkunastu składników. Przynoszą one długotrwałą ulgę i skutecznie pielęgnują nawet bardzo wrażliwą i delikatną skórę zniszczonych dłoni.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: