Swędzący problem – kilka słów o łojotokowym zapaleniu skóry głowy

łojotokowe zapalenie skóry głowyO pięknych i bujnych włosach marzą dziś już nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Wszyscy chcieliby mieć kosmyki tak piękne jak aktorki i aktorzy występujący w reklamach szamponów do włosów. Czasami jednak na drodze do idealnego wyglądu pojawiają się liczne przeszkody, takie jak  łojotokowe zapalenie skóry głowy, o którym wiele osób wstydzi się mówić. Osoby, których to dotyczy wolą codziennie narażać włosy na działanie suszarki, lokówki lub prostownicy, żeby nadać fryzurze poprawny wygląd.

 

Przyczyny i objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy niepotrzebnie jest dla wielu osób tematem tabu. Zupełnie niepotrzebnie! Taka choroba skóry dotyka kobiet i mężczyzn w bardzo różnym wieku. Może pojawić się już w okresie niemowlęcym, u nastolatków, osób dorosłych, a także seniorów. Przyczyny tego schorzenia nie zostały jeszcze dokładnie określone przez specjalistów. Ale najczęściej pojawia się ono u osób, których skóra produkuje nadmierną ilość sebum oraz u osób zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi. 

Bardziej narażeni na jej wystąpienie są nosiciele HIV, chorzy na AIDS i nowotwory złośliwe. Przyczyn może być znacznie więcej. Są to m.in.:

  • czynniki genetyczne,
  • niewłaściwa higiena,
  • zaburzenia psychiczne,
  • choroby immunologiczne i neurologiczne.

Częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, gdzie powietrze jest wyjątkowo suche również bardzo  niekorzystnie wpływa na kondycję skóry. Najczęściej występującymi objawami schorzenia są swędzące zaczerwienione plamy, na których pojawia się żółta łuska. Na głowie, brwiach i w pachwinach, a u mężczyzn też na brodzie i wąsach pojawia się wtedy tzw. tłusty łupież. W okresie nasilenia choroby może wystąpić też problem z osłabieniem włosów i ich wypadaniem.

Zwykle ŁZS głowy nie jest groźne dla zdrowia, ale ma podobne objawy jak nieco poważniejsze schorzenia. W razie nasilenia się objawów, warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią metodę leczenia, przekaże zalecenie i być może wskaże przyczynę tych nieprzyjemnych dolegliwości.

pielęgnacja skóry głowy

 

Skuteczne sposoby na łojotokowe zapalenie skóry głowy

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy warto wypróbować „domowe” sposoby leczenia. Pierwszym krokiem może być zmiana używanych dotychczas kosmetyków (szamponu, maski i odżywki) oraz zminimalizowanie ilości lakieru czy żelu, które często utrudniają skórze głowy swobodne oddychanie i przyczyniają się do rozwoju drożdżaków. Można również przygotowywać płukanki do włosów (np. z rozmarynku, lnu, pokrzywy czy skrzypu polnego). W tym przypadku należy jednak pamiętać, że ziołowe płukanki mogą wysuszać włosy, dlatego przed tym zabiegiem warto zastosować delikatną maseczkę lub odżywkę nawilżającą.

Najczęściej do złagodzenia objawów zapalenia skóry głowy stosuje się specjalistyczne peelingi i szampony, które dokładnie oczyszczają skórę głowy, hamują rozwój drożdżaków, a jednocześnie nie wysuszają skóry głowy i nie niszczą włosów. Pomocne mogą być też płyny do przemywania skóry z dodatkiem cynku lub selenu, które mają działania przeciwgrzybicze. W przypadku pojawienia się świądu, stosuje się kremy, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości i minimalizują ryzyko dalszych infekcji.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest chorobą przewlekłą, którą można ujarzmić, podejmując odpowiednie działania. Najważniejsza jest obserwacja własnego ciała i jego reakcje na kosmetyki oraz preparaty lecznicze. Jeśli objawy nie ustępują, niezbędna staje się wizyta u dermatologa, który pomoże określić przyczynę i zaleci właściwą profilaktykę. A to już kolejny ważny krok w walce o zdrowe i szczęśliwe życie, bez krępujących problemów!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: