Skuteczne sposoby na wzmocnienie łamliwych paznokci

łamliwe paznokcie

Piękne paznokcie są wizytówką wielu kobiet. Jednak nie wszystkie mogą się nimi cieszyć. Wiele pań ma bowiem problem z łamliwymi paznokciami, które dodatkowo są delikatne i kruche. Takie paznokcie wymagają specjalistycznej pielęgnacji i uważnej obserwacji. Aby poprawić ich stan, wystarczy systematycznie przygotowywać w domu zabiegi z produktów, które z pewnością znajdziemy w swoich czterech ścianach. Niezbędne jest także dostarczenie organizmowi cennych witamin i minerałów, które odżywiają paznokcie od wewnątrz oraz korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

 

Dlaczego paznokcie stają się łamliwe?

Płytka paznokcia składa się z kilkuset warstw komórek. Narażona jest na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Przyczyn łamliwych paznokci jest więc bardzo dużo – od warunków atmosferycznych, przez bezpośredni kontakt z detergentami, po niewłaściwie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne. Najczęstszą przyczyną ich osłabienia jest jednak zbyt długi kontakt z wodą podczas mycia rąk czy codziennych prac domowych, jak zmywanie, pranie czy mycie podłóg. Niewłaściwa dieta jest drugim, równie ważnym czynnikiem powodującym osłabienie płytki paznokcia. Problemy z ich kondycją mogą świadczyć o niedoborze wapnia, żelaza, krzemu i cynku oraz witamin z grupy B. Stosownie niewłaściwie dobranych kosmetyków zawierających formaldehyd i aceton również zwiększa łamliwość oraz prowadzi do rozdwajania paznokci. Niekorzystnie wpływa też używanie metalowych pilniczków, zbyt głębokie obcinanie paznokci, a także ich obgryzanie oraz wszelkie urazy mechaniczne.

łamliwe paznokcie

Pielęgnacja łamliwych paznokci

Zabiegi w salonach kosmetycznych bardzo często są kosztowne i czasochłonne. Z tych powodów wiele kobiet zaniedbuje swoje łamliwe paznokcie, nie wiedząc, że wartościowe składniki są na wyciągnięcie ręki. Sposobem na skuteczną domową pielęgnacje są kąpiele dłoni w ciepłych olejach roślinnych, do których warto dodać zawartą w kapsułkach witaminę A+E. Doskonale sprawdzają się także maseczki z oleju lub oliwy oraz soku z cytryny, który rozjaśnia i utwardza delikatną płytkę paznokcia. Warto też zmienić dotychczasową dietę i wzbogacić ją o produkty takie jak warzywa strączkowa, brokuły, szpinak, kasze, ryże, siemię lniane, pieczywo wieloziarniste, jaja, nabiał, płatki owsiane i kiełki. Kolejnym krokiem do wzmocnienia paznokci jest regularne stosowanie odżywek wspomagających regenerację ich zniszczonych warstw. Metalowe pilniczki warto zastąpić papierowymi lub szklanymi, które nie uszkadzają struktury paznokcia.

Zabiegi kosmetyczne, nawet te wykonywane w domowym zaciszu to jednak nie wszystko. W trosce o piękne dłonie należy także pamiętać o zakładaniu rękawiczek jednorazowych podczas wykonywania prac domowych. Dzięki temu ograniczymy kontakt dłoni z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi oraz nadmiarem wody. Zimą i jesienią warto natomiast chronić dłonie przed mrozem i wiatrem ciepłymi rękawiczkami.

Efekty podjętych działań nie będą widoczne od razu. Paznokcie potrzebują czasu, aby się wzmocnić i zregenerować. Jednak po kilku miesiącach będzie można zauważyć dużą różnicę – dłonie nabiorą pięknego i zdrowego wyglądu, a paznokcie odzyskają kształt i dawno utracony naturalny połysk.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: