Przekonaj się jaki rodzaj cery posiadasz

Gładka, młoda skóra bez przebarwień i wyprysków to marzenie większości osób. Jednak, aby cera była promienna, należy o nią właściwie zadbać. Odpowiednia pielęgnacja jest już ważna od najmłodszych lat, dzięki temu skóra w przyszłości będzie się wolniej starzeć. Jednak stosowna pielęgnacja będzie możliwa tylko wtedy, krodzaje ceriedy będziemy wiedzieć jaki rodzaj cery posiadamy oraz jakie kosmetyki dobrać do typu skóry. Istnieje wiele rodzajów cer, jednak najbardziej wyróżniają się: normalna, tłusta, mieszana oraz sucha.

Charakterystyka podstawowych rodzajów cer:

  • Skóra normalna– ten rodzaj cery bardzo rzadko występuje u dorosłych, najczęściej cerę normalną mają dzieci, aż do okresu dojrzewania. Ten typ cery charakteryzuje się gładką i jędrną skórą bez przebarwień oraz jest odpowiednio nawilżona.

  • Skóra tłusta– charakteryzuje się szarożółtym kolorem. Jest dość gruba, a przez nadmierne wytwarzanie sebum skóra się świeci, widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki i pryszcze. Ten rodzaj cery cechuje się elastycznością, jędrnością oraz sprężystością.

  • Skóra sucha– cechuje się szorstkością, częstym złuszczaniem się naskórka, pęknięciami oraz zaburzeniami wytwarzania lipidów warstwy ochronnej. Jest matowa i widać na niej nierówności Skóra posiada niską zawartość wody w naskórku, więc, aby zachować jak najdłużej jej młody wygląd należy dużą uwagę przywiązać do pielęgnacji, ponieważ ma predyspozycje do szybkiego starzenia się. Podstawą w pielęgnacji powinno być odpowiednie nawilżenie zewnętrzne, jak i wewnętrzne.rodzaje cer

  • Skóra mieszana– osoby posiadające ten rodzaj cery, mają tłustą strefę T (czoło, nos i broda), natomiast policzki mają przesuszone i odwodnione. Pielęgnacja jest pracochłonna, ponieważ należy zadbać o tłuste miejsca na twarzy, ale również o suchą i ściągniętą skórę. Tłuste miejsca na twarzy należy matowić, natomiast pozostałe partie nawilżać.

Jak określić rodzaj cery?

Jeśli chcemy dowiedzieć się jaki rodzaj cery posiadamy, należy dokładnie umyć twarz i ją wysuszyć. Następnie zaczekać godzinę, sprawi to, że skóra wróci do normalnego stanu po oczyszczeniu. Dzięki temu będą widoczne miejsca przesuszone albo świecące się. Można również przyłożyć chusteczkę higieniczną do twarzy. Jeśli cała chusteczka będzie miała widoczne plamy, oznacza to, że masz cerę tłustą. Jeśli tylko w strefie T to znaczy, że cerę mieszaną. Natomiast podrażnienia i zaczerwieniania świadczą o wrażliwej cerze. Jeśli zauważyłaś, że skóra w niektórych miejscach się łuszczy albo swędzi, masz wtedy cerę suchą.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: