Niepokój, stres i wielkie zmiany, czyli ciąża po 35. roku życia

W dzisiejszych czasach kobiety odkładają macierzyństwo na później. Najpierw wiele z nich woli ustabilizować swoje życie – znaleźć dobrą pracę, kupić dom lub mieszkanie, ustatkować się i emocjonalnie dorosnąć. Dopiero później przychodzi odpowiedni czas na bycie mamą. Ciąża po 35. roku życia nie jest już zjawiskiem nowym i niespotykanym. Nie ma nic dziwnego ani złego w tym, że kobiety chcą zapewnić dziecku to, co najlepsze. Oczywiście oprócz matczynej miłości, która jest zupełnie niezależna od wieku, chodzi o warunki bytowe i materialne. Gdy te warunki są spełnione – w rodzinie pojawia się jej najmłodszy członek.

ciaza-po-35-roku-zycia

Jak przygotować się do ciąży po 35. roku życia?

Kobiecy organizm został w naturalny sposób przygotowany do ciąży i porodu. Mimo to planowanie potomstwa wymaga pewnych pomocniczych działań ze strony przyszłych rodziców i pozostałych domowników. Okres ciąży jest bardzo wyczerpujący dla całego organizmu kobiety, zwłaszcza jeśli decyduje się ona na ciążę po 35. roku życia. Ciało jest już doskonale przystosowane do rozwoju zarodka, ale ogólna kondycja organizmu może być nieco gorsza niż jeszcze kilka lat wcześniej.

Planując dziecko warto zrobić niezbędne badania, jakie zaleci lekarz i regularnie kontrolować stan zdrowia. Jeszcze przed rozpoczęciem starań można powoli dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej i uzupełnią braki mikro- i makroelementów spowodowane dotychczasowym stylem życia. Badania pokazują, że dojrzałe przyszłe mamy znacznie dokładniej przestrzegają zaleceń lekarzy i są w stanie zrezygnować z własnych niezdrowych zachcianek na rzecz zdrowia przyszłego dziecka. Są one też znacznie bardziej świadome, dlatego dokładnie wiedzą, czego potrzebują, aby jak najlepiej sprawdzić się w nowej roli.

 

Zalecenia dla kobiet w ciąży po 35. roku życia

ciąża po 35. roku życiaW momencie, gdy starania o dziecko kończą się sukcesem, przychodzi czas na najbardziej niepowtarzalny okres w życiu każdej przyszłej mamy. Początkowe gorsze samopoczucie i wahania nastrojów są spowodowane burzą hormonalną jaka ma miejsce w organizmie. Ciało kobiety musi przestawić się na nowy tryb – na dzielenie się wszystkimi dostarczanymi mu składnikami odżywczymi z płodem, a dodatkowo na kontrolę jego funkcji życiowych. Ciąża po 35. roku życia to też wyzwanie dla kobiecego organizmu – zazwyczaj niezbędna jest zmiana diety i wprowadzenie do niej produktów pełnych witanym i minerałów, regularna aktywność fizyczna oraz regenerujący odpoczynek. Przed ciążą, jak i w jej trakcie należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza i konsultować z nim wszelkie ewentualne wątpliwości. Być może niezbędne będzie przyjmowanie suplementów diety regulujących gospodarkę hormonalną lub uzupełniających braki witamin oraz zrobienie dodatkowych badań. Lekarz prowadzący może zalecić wykonanie badań prenatalnych: USG, test podwójny i potrójny lub NIFTY, które mogą być pomocne w wykrywaniu wad i nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Zagrożenia i powikłania w przypadku ciąży po 35. roku życia

Bycie mamą wiąże się z wieloma wątpliwościami. Zwłaszcza dojrzała ciąża po 35. roku życia może budzić zastrzeżenia ze względu na ryzyko wstąpienia powikłań związanych ze zdrowiem i życiem zarówno mamy, jak i dziecka. Do najpopularniejszych zagrożeń należą:

  • ryzyko wstąpienia chorób genetycznych u potomka (jak zespół Downa czy zespół Edwardsa)

  • ryzyko urodzenia dziecka z nadwagą lub wadami rozwojowymi

  • poronienia

  • konieczność wykonania cesarskiego cięcia

  • cukrzyca ciążowa

  • nadciśnienie tętnicze

Na znaczy to jednak, że kobiety po 35. roku życia nie mogą zostać matkami. Powinny one jednak pozostawać pod stałą kontrolą lekarza. Jeśli on nie widzi żadnych przeciwwskazań, warto zawalczyć o swoje marzenia i powoli przygotowywać się do nowej i jednocześnie najważniejszej życiowej roli, jaką jest świadome macierzyństwo.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: