Kolejny krok w wychowaniu dziecka, czyli rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią

dieta niemowlakaW życiu każdej mamy i jej pociechy przychodzi taki czas, kiedy trzeba zmienić dietę i wprowadzić do niej produkty inne niż mleko matki. W przypadku kobiet, które od początku podają swoim dzieciom mleko modyfikowane zmiana ta może być łatwiejsza, ale wymaga podobnego i równie starannego przygotowania.

Zapewne każda młoda mama spotyka się z tysiącem porad, wskazówek i informacji, które wzajemnie się wykluczają. Wszystkie z nich warto wziąć pod uwagę, a ewentualnie, po dłuższym zastanowieniu, sprawdzić. Kwestie rozszerzenia diety niemowlaka karmionego piersią lub butelką warto konsultować z lekarzem rodzinnym.

 

Jak powinno przebiegać rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią?

Rozwój niemowlęcia jest okresem wyjątkowym, zarówno dla rodziców, jak i dla samego dziecka. Właśnie wtedy maluch nabywa wiele niezbędnych umiejętności. Rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią to znaczący krok w procesie odżywiania. Wtedy właśnie dziecko poznaje nowe nieznane dotąd smaki. Przez pierwsze sześć miesięcy życia to mleko matki powinno być jedynym pokarmem, jakie dostarcza maleństwu składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. W przypadku mam, które karmią butelką proces ten jest nieco krótszy i trwa mniej więcej do 4. miesiąca życia.  Jakie zmiany czekają nas po tym czasie? Może wydawać się, że niewielkie, ale dla dziecka jest to ogromny krok w nieznane.

Na początku dietę warto rozszerzyć o ugotowane i rozdrobnione warzywa (takie jak marchewka, ziemniak), owoce (jabłko, banan, gruszka) i  zawierającą gluten kaszkę manną. Stopniowo można też zacząć podawać dziecku jajka i mięso – najpierw indyka, potem królika i kurczaka. To też najlepszy moment, aby wyrobić w potomku zdrowy nawyk picia wody, który będzie korzystny dla jego dalszego rozwoju. Pragnienie półrocznego dziecka można też od czasu do czasu ugasić sokiem przecierowym bez dodatku soli i  cukru. Mniej więcej po 7.-8. miesiącu przychodzi czas na  kolejne zmiany w jadłospisie. Tym razem możemy stopniowo podawać dziecku produkty mleczne, takie jak jogurty, serki, kefiry oraz posiekane surowe owoce i warzywa. W tym czasie wprowadzamy też produkty zbożowe – kasze i pieczywo.

dieta małego dziecka

 

Najważniejsze informacje o rozszerzeniu diety niemowlaka karmionego piersią

Dorośli mają zupełnie inne, wyrobione już kubki smakowe, w przeciwieństwie do niemowląt, które dopiero uczą się smaków i struktur różnych produktów spożywczych. Dla dziecka każdy nowy owoc czy warzywo to wyzwanie. Rozszerzenie diety niemowlaka karmionego piersią lub mlekiem modyfikowanym to idealny czas, aby wyrobić w nim zdrowe nawyki i dać możliwość do spróbowania tego, na co ma ochotę. Coraz popularniejsza wśród rodziców jest metoda Bobas Lubi Wybór, która duży nacisk kładzie na samodzielne, nawet nie do końca poradne jedzenie tego, na co dziecko ma ochotę. Warto dać maleństwu taką możliwość wyboru i na czas posiłków przygotować kilka różnych produktów.

Istotne jest również wprowadzenie do diety alergenów (takich jak np. jajko, krowie mleko, gluten), które w najprostszy sposób pomogą wykluczyć lub potwierdzić alergie pokarmowe. Do spróbowania warto też najpierw dać dziecku warzywa, a dopiero później owoce. Cukier zawarty w owocach może przyzwyczaić dziecko do nieco wyraźniejszych smaków, a co za tym idzie delikatniejsze warzywa czy mięso przestaną mu smakować. Nie należy też opóźniać procesu rozszerzenia diety, ponieważ właśnie ok. 6. miesiąca dziecko zaczyna potrzebować składników innych niż te zawarte w mleku matki. Pozwala to także uniknąć otyłości, cukrzycy typu 1 czy nadciśnienia w dorosłym życiu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: