Kojący szampon do wrażliwej skóry głowy – pielęgnacja i ochrona

pielegnacja-wrazliwej-skory-glowyPiękne włosy to marzenie wielu z nas. Aby je spełnić należy odpowiednio zadbać o wzrost kosmyków i pielęgnować je od cebulek aż po same końce. Niezastąpiona jest też wnikliwa obserwacja reakcji własnego organizmu na używane kosmetyki. Bowiem stosowany dotychczas szampon do wrażliwej skóry głowy może zacząć ją podrażniać lub obciążać włosy. Wtedy jak najszybciej należy zmienić preparat i rozpocząć kurację, która ma na celu poprawę kondycji skóry i włosów.

 

Komu zalecany jest szampon do wrażliwej skóry głowy?

Szampon do wrażliwej skóry głowy stosują najczęściej osoby zmagające się z problemami nawracającego łupieżu, przesuszeniem skóry lub nadmierną produkcją sebum. W takich przypadkach zazwyczaj sięga się po szampony dla dzieci, bo właśnie one wydają się najdelikatniejsze. Ale to jedynie pozory. Kosmetyki dla dzieci nie zawsze są łagodne, niekiedy zawierają substancje działające nawet kilka razy silniej niż te znajdujące w produktach przeznaczonych dla dorosłych.

Dużo lepszy jest nawyk czytania składów, choć w wielu przypadkach jest to bardzo trudne zadanie. Długie listy i nazwy, które przeciętnemu klientowi drogerii czy apteki powiedzą niewiele, skutecznie odstraszają. Nie chodzi o to, że przed zakupem szamponu powinno się znać całą encyklopedię zawierającą opisy najczęściej wykorzystywanych substancji. Wystarczy jedynie zapamiętać, aby unikać lub ograniczać używanie produktów mających w składzie SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i jego pochodne. Są to bowiem silnie pieniące i myjące środki dodawane również do produkcji chemii gospodarczej, np. płynów do mycia naczyń czy podłóg. Jeśli obok nich nie znajdują się składniki łagodzące, produkty te mogą przesuszać i podrażniać skórę głowy, a w przypadku bardzo delikatnego skalpu – nawet wywołać łojotok.

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami skóry i włosów bez powyższych problemów – też od czasu do czasu możemy stosować te delikatne produkty w celu poprawy wyglądu naszej fryzury. Jest to swojego rodzaju domowa kuracja oczyszczająca i odciążająca włosy.

 

Jak dobrać odpowiedni szampon do wrażliwej skóry głowy?

W drogeriach i aptekach pełno jest produktów do pielęgnacji skóry delikatnej, skłonnej do podrażnień czy alergii. Wśród nich są takie kosmetyki jak szampon do wrażliwej skóry głowy, odżywka czy maska. Mimo rekomendacji i opisów na etykietach, nie wszystkie działają dokładnie tak samo. Większość z nich ma nieco inny skład.

sucha-skora-glowy-szamponDodatkowo każda skóra, nawet z podobnymi problemami, może na dany kosmetyk reagować inaczej. U jednych osób po użyciu bardzo delikatnych kosmetyków mogą pojawić się problemy z łupieżem czy nadmierną produkcją sebum. U innych natomiast produkty te wywołają reakcje alergiczne i konieczność podjęcia procesu ochrony i odbudowy skóry i włosa.

Każdy nowo zakupiony kosmetyk powinno się stosować w niewielkich ilościach, a następnie obserwować, jak reaguje na niego organizm. Jedynie takie testy mogą w pełni odzwierciedlać skuteczne działanie danego produktu. Dzięki temu już po kilku tygodniach uda się uzyskać informacje, które kosmetyki są odpowiednie dla naszej skóry, a których zdecydowanie należy unikać. Może się okazać, że wcale nie musimy kupować najdroższych preparatów, aby po widocznie poprawić kondycję skóry głowy i włosów. W wielu przypadkach wystarczą produkty, które choć mało reklamowane, są znacznie bardziej skuteczne niż te promowane we wszystkich mediach.

Pielęgnacja włosów z problemami nie należy do zadań łatwych. Jednak wiele korzyści można osiągnąć stosując jedynie domową kurację, bez konieczności umawiania się na wielogodzinne zabiegi w salonach fryzjerskich. Dzięki temu można niewielkim kosztem spełnić marzenia o idealnych – zdrowych i lśniących włosach, które przestaną być dla nas utrapieniem, a staną się  powodem do dumy.

Może Ci się również spodoba

%d bloggers like this: