Codzienna pielęgnacja kosmetykami do włosów kręconych

Dbanie o włosy nie należy dziś do najłatwiejszych zadań. Szczególnie dobrze wiedzą o tym posiadacze wymagającej wyjątkowej uwagi burzy loków. Z myślą o nich zostały opracowane specjalistyczne serie kosmetyków do włosów kręconych. Są to zazwyczaj szampony, odżywki, maski, olejki, balsamy oraz liczne produkty i akcesoria do domowej stylizacji. W bogatej ofercie trudno znaleźć produkty, które będą odpowiadały potrzebom wszystkich klientów. Z tego powodu warto testować kosmetyki „na własnej skórze” i obserwować reakcje włosów oraz całego organizmu na składniki, które zostały użyte do ich wyprodukowania.

pielęgnacja włosów kręconych

 

Jak wybierać kosmetyki do włosów kręconych?

Wiadomo że nie istnieje idealny produkt do pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Tak samo nie ma jednej recepty na zdrowy wygląd i poprawę kondycji loków. Profesjonalne kosmetyki do włosów kręconych nie są takie same. Różnią się składem i właściwościami, dzięki czemu osoby z różnymi dolegliwościami mogą starać się wybrać coś dla siebie. Jak znaleźć ten właściwy produkt? Przede wszystkim powinno się jak najdokładniej określić rodzaj włosów i zdefiniować problemy z nimi związane. Chodzi o to czy się przetłuszczają, wypadają, są łamliwe, suche, niesforne lub zniszczone farbowaniem. Takie informacje mogą pomóc w wyborze, ponieważ oprócz właściwości poprawiających skręt fal i ich ułożenie, kosmetyki te powinny również pomagać pielęgnować skórę głowy i uporać się z innymi dolegliwościami. Warto kierować się własnym doświadczeniem, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na te same substancje i ich pochodne. Sklepowe i apteczne półki uginają się od szamponów, masek, olejków, ampułek i odżywek do pielęgnacji tak wymagających kosmyków. Pamiętaj jednak, że źle dobrane kosmetyki nie tylko widocznie pogorszą wygląd włosa, ale dodatkowo go osłabią, nadadzą uczucie ciężkości lub puszenia, a nawet przyspieszą wypadanie. Kręcone włosy potrzebują kuracji, która na długi czas doda im objętości i blasku oraz okiełzna niesforne kosmyki. W tym ostatnim celu zazwyczaj używa się produktów do stylizacji. Trzeba jednak zachować umiar i rozwagę, bo zbyt duża ilość kosmetyków codziennie nakładanych na włosy dodatkowo je obciąży i wywoła efekt niemodnej już od kilku lat „mokrej Włoszki”. Do układania włosów służą przede wszystkim lekkie lakiery i żele, które długotrwale utrwalają wygląd fryzury. Formuła nowoczesnych kosmetyków umożliwia ich aplikowanie z bardzo dużą dokładnością. Dzięki temu, aby utrwalić nawet bardzo bujne sprężynki lub fantazyjne upięcie nie trzeba wykorzystywać całego preparatu – wystarczy jedynie muśnięcie lakierem lub żelem. Włosy będą ułożone, nie stracą blasku ani formy, ale jednocześnie nie zostaną zniszczone przez zbyt dużą ilość kosmetyku, który będzie utrzymywał się na włosach jeszcze przez kilka dni.

kosmetyki dla włosów kręconych

 

Składniki występujące w kosmetykach do włosów kręconych

Włosy stale narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników. Na co dzień osłabiają je słońce, twarda i słona woda, wiatr, gorące powietrze z suszarki czy wysoka temperatura prostownicy lub lokówki. Do tego dochodzi jeszcze farbowanie, nieprofesjonalnie wykonywane zabiegi czy gorszej jakości kosmetyki do pielęgnacji. Żeby wybrać najlepsze specyfiki do włosów kręconych warto nauczyć się czytać ich składy. Co powinno się tam znaleźć? Przede wszystkim nawilżające olejki roślinne: arganowy, kokosowy lub migdałowy, wyciągi z ziół i roślin oraz dodatki myjące. Ta kwestia należy jednak do dość spornych – jedni całkowicie rezygnują z kosmetyków zawierających SLS, inni zaś używają nich na przemian z szamponami czy odżywkami organicznymi. SLS są to substancje odtłuszczające i oczyszczające stosowane również do produkcji kosmetyków, które bardzo krótko trzyma się na skórze i następnie dokładnie spłukuje. Pozwalają one pozbyć się resztek kosmetyków pozostałych na włosach po wcześniejszej stylizacji. U niektórych osób mogą one jednak powodować podrażnienia skóry. Natomiast w przypadku osób z przetłuszczającą się skórą głowy – hamują wydzielanie łoju. Na kręcone włosy korzystnie działają również kosmetyki bez dodatków ciężkich silikonów, bo to one najczęściej są przyczyną rozprostowywania loków i obciążania włosów.

Jak widać, ile osób, tyle samo różnych opinii o produktach dostępnych w sklepach. Na każdą osobę kosmetyki do włosów kręconych będą działały nieco inaczej, właśnie dlatego najlepiej samemu zostać testerem i obserwatorem własnych kosmyków. Pozwoli nam to wyselekcjonować najlepsze produkty i opróżnić łazienkę z tych, które zupełnie nam nie służą i są już tylko zbędnym elementem wystroju.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: