Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – powszechne schorzenie najmłodszych

Skóra małego dziecka jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, dlatego na jej powierzchni szybko pojawiają się liczne zaczerwienienia i podrażnienia. Niektóre z nich nie są niczym poważnym – mogą być efektem zadrapania, ugryzienia przez owady, zbyt częstych kąpieli lub nieodpowiedniego ubioru. Jednak wysuszona i swędząca skóra może świadczyć o pojawieniu się u niemowląt atopowego zapalenie skóry. To schorzenie ma wiele nazw, ale jego przyczyny są dokładnie takie same – kontakty z alergenami występującymi w pożywieniu lub chemii gospodarczej, infekcje i niekorzystne warunki klimatyczne.

 

Specjalistyczna pielęgnacja niemowląt z atopowym zapaleniem skóry

Problemy skórne pojawiają się często niezależnie od wieku – jedne nasilają się w okresie dziecięcym, inne ujawniają się dopiero w dorosłym życiu. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest coraz bardziej popularnym schorzeniem, które dotyka najmłodszych już w pierwszych miesiącach ich życia. Objawy, jakie najczęściej mu towarzyszą to zaczerwieniona i bardzo sucha skóra, wysypka i świąd. Ogniska choroby mogą pojawiać się na całym ciele. Przyczyną takiego stanu jest uszkodzona warstwa naskórka, przez który łatwiej przenikają do głębszych warstw skóry liczne alergeny i inne substancje niekorzystnie wpływające na atopowe zapalenie skóry u niemowlątjej kondycję. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i nawracającą – objawy mogą niemal całkowicie ustąpić i pojawić się ponownie za kilka tygodni lub miesięcy. Specjaliści wyróżnili trzy jego fazy, w zależności od wieku pacjentów, którzy zaobserwowali u siebie opisane objawy. Są to: faza niemowlęca, trwająca do 2. roku życia, faza dziecięca, która rozwija się mniej więcej od 3. do 12. roku życia i faza trzecia dotycząca młodzieży i dorosłych.

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry u niemowląt?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt może być wywołane genami (jeśli u któregoś z rodziców występuje atopia) lub indywidualną reakcją organizmu na kontakt z czynnikami drażniącymi. Choroba ta jest uciążliwa zwłaszcza dla dzieci. W trosce o delikatną skórę malucha zostały opracowane specjalistyczne kosmetyki, które łagodzą podrażnienia, długotrwale odżywiają i odbudowują zniszczone warstwy naskórka. W skład tych preparatów wchodzą głównie substancje nawilżające oraz wspierające rozwój flory bakteryjnej. Wzbogacone są naturalnymi olejkami, które natłuszczają skórę i zatrzymują w niej wodę, niezbędną do utrzymania jej w jak najlepszej kondycji. W szczególnych przypadkach AZS niezbędne może okazać się podanie leku przeciwhistaminowego lub antybiotyku. Profilaktycznie warto także ubierać niemowlę w ubranka wykonane z naturalnych, oddychających materiałów i prać je w proszkach lub płynach przeznaczonych dla skóry alergicznej.

Delikatna skóra niemowlęcia jest podatna na niekorzystne działanie wielu czynników zewnętrznych, które dla osoby dorosłej zazwyczaj są neutralne i nie prowadzą do pojawienia się żadnych niedoskonałości. Jednak już niewielkie zmiany wystarczą, aby jak najlepiej zadbać o pociechę i mieć pod kontrolą jej zdrowie, które dla każdego rodzica jest najważniejsza wartością.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Papina01 pisze:

    a emolienty eloderm? slyszalam, ze super sie sprawdzaja, ale mialam juz tego sporo i potrzebuje potwierdzenia.

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: